Information från klubben
Förslag till stadgeändring inom SSRK och dess rasklubbar
Ett förslag om stadgeändring inom SSRK och dess rasklubbar har skickats ut på remiss till samtliga avdelningar och rasklubbar.
Har du som medlem i GRK synpunkter att framföra, ska du göra detta till din sektion senast den 1 januari 2012.
Klubbstyrelsen kommer att på januarimötet formulera ett yttrande för vår klubb. Beslut i frågan kommer att tas på SSRK:s fullmäktigemöte i maj 2012.
» Följebrev till remissen
» Förslag till stadgar för SSRK
» Förslag till stadgar för rasklubbar
» Förslag till stadgar för avdelningar
» Förslag till stadgar för verksamhetsklubb
Information om ändrade rutiner för inbetalning av medlemsavgifter och forskningsbidrag från 15 juni 2011
Automatisk betalningsregistrering
För att göra hanteringen av medlemsavgifter smidigare och säkrare, går vi över från manuell till automatisk betalningsregistrering. I samband med detta kommer vi även att gå över till Bankgiro och använda oss av OCR-nummer.
Till dig som vill skänka bidrag till våra forskningsfonder
Om du vill ge ett bidrag till någon av våra fonder ”Forskning för fysisk & mental hälsa” eller till ”PRA-forskningen” i samband med att du betalar din medlemsavgift, betalar du in ett valfritt belopp utöver medlemsavgiften.
Du kan välja att överlåta till klubben att fördela forskningsbidraget mellan fonderna, men har du specifika önskemål om vilken fond du vill bidra till skickar du ett mail till info@goldenklubben.se och berättar vilken av fonderna ditt bidrag avser.
Vill du betala in ett forskningsbidrag vid ett annat tillfälle än i samband med att du förnyar ditt medlemskap, betalar du som vanligt till PlusGiro 836 11 72-3 och anger vad inbetalningen avser i fältet ”Meddelande till betalningsmottagaren”.
Tack på förhand! Ditt forskningsbidrag är viktigt!

